Bdeněves Mže

Regen

Máte pocit, že všechny české prázdninové řeky již znáte jako své boty a už to chce změnu, či poznat zase něco jiného/nového? Zkuste bavorskou řeku Regen!

Regen je kultovní bavorská prázdninová řeka vhodná i pro naprosté začátečníky. Nachází se jen pár kilometrů od našich hranic s Německem. Ve svém horním a středním toku protéká nádhernou krajinou přirodního parku bavorský les, ale davy vodáků zde nenajdete. Její celoročně sjízdný 109 kilometrů dlouhý úsek začíná v osadě Pulling těsně pod hrází vodního díla Blaibacher See. Obtížnost celého toku je ZW. Terén zvládnou na kanoích v pohodě i rodiny s dětmi.

Opatrnost je nutná od středních průtoků před jezy, kde může mít voda již větší tah. Samotných jezů je na celém splavném letním úseku do Regensburgu celkem 15. Jejich konstrukce jsou z vodáckého hlediska poměrně přívětivé. Až na výjimky jsou sjízdné buď sportovními propustmi či rybími přechody, které splutí umožňují. Řeka má poměrně čistou vodu a občasné písečné pláže a přesypy lákají ke koupání.

Na toku se také nachází několik větších měst (Cham, Roding, Nittenau, Regenstauf), kde lze nalézt veškeré potřebné služby, dokoupit potraviny nebo si třeba zajít na oběd či pivo. Plavba všemi městy je bez problémů.

Síť kempů zde není zdaleka tak hustá jako jsme zvyklí z řek v ČR, ale k pohodovému naplánování celého splutí bohatě postačuje. Existuje zde také několik nouzových tábořišť, která nejsou zpoplatněna, ale nejsou ani zanesena do map. Celý tok lze splout za cca 5 dní.

Pro plánování vaší plavby po Regenu můžete použít naši mapu, kde naleznete celý úsek doplněný o nákresy všech jezů, možnosti jejich splutí či přenesení a jejich umístění na řece.

Kromě zapůjčení vodáckého vybavení vám také nabízíme pro menší skupiny vodáků (do 8 osob) dopravu na tuto řeku devítimístným mikrobusem s vlekem.

Ceník dopravného viz odkaz DOPRAVA.